Login Form


Hogyan lehet a MÉASZ tagja?

A Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség önálló jogi személyiséggel rendelkező szakmai szövetségek szövetsége. melynek tagja lehet minden bel- és külföldön bejegyzett szakmai szövetség, magyar vagy külföldi illetőségű jogi személy, illetve természetes személy.

 

A tagsági viszony formái:

  • rendes tag
  • pártoló tag
  • tiszteletbeli tag
2015. december 14. - A Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség tagjai üdvözlik a Kormány új lakóingatlanokat érintő tervezett ÁFA-csökkentését, amely szerint előreláthatóan a kedvezményes kulcsot a többlakásos lakóingatlan esetében a 150 négyzetméter hasznos összes alapterületet meg nem haladó lakások, az egylakásos családi házak esetében a 300 négyzetméter hasznos összes alapterületet meg nem haladó lakások esetében az új lakóingatlan beruházást követő értékesítése során lehet majd alkalmazni.

Vidor Győző, a MÉASZ elnöke szerint: "A MÉASZ a saját telkén építtető számára is javasolja továbbgondolni a kedvezményes kulcs alkalmazását, hogy a magánszemélyek is igénybe vehessék új lakásépítés esetén, például a megbízott építő vállalkozó számlái alapján. Továbbá hasznosnak gondoljuk a kedvezményes, ~2,5%-os otthonteremtési hitel lehetőségét kiterjeszteni minden új lakóépület beruházóra - hasonlóan az idén nyár elején elfogadott, NHP szerinti vállalkozói lakóingatlan fejlesztéshez, amely további, tartós lökést adhatna a szektornak" - tette hozzá.

Az új építésű lakóingatlanok értékesítésére tervezett ÁFA-csökkentés előremutató lépésnek tekintjük, amely várhatóan segíti a növekedést. Emellett a korábban kidolgozott és beadott 'Új Otthonteremtés' programcsomag másik két lábát is javasoljuk megvalósításra annak érdekében, hogy a kitűzött lakhatási célok maradéktalanul megvalósulhassanak:

  • Egyszeri 30.000 forint/m2 ösztönző energetikai támogatás lakásonként maximum 3 millió forint értékben, a mindenkor előírt energetikai szintnél magasabb értékű (A, A+) lakóépület-beruházások ösztönzésére, amely tartós rezsicsökkentést hozva segíti az épületállomány minőségi megfiatalodását.
  • Kedvezményes 2,5%-os Új Otthonteremtő hitelt vehessenek fel az új lakást építők, illetve építettők, a Növekedési Hitelprogram mintájára.
  • A saját telkén építtetők számára is javasoljuk továbbgondolni a kedvezményes kulcs alkalmazási lehetőségét annak érdekében, hogy magánszemélyek is igénybe vehessék azt új lakásépítés esetén, a megbízott vállalkozó számláira vonatkozóan.
  • Az új lakóépület-építések mellett, a meglévő ingatlanok épületenergetikai korszerűsítéseire is javasoljuk megfontolását annak, hogy a kedvezményes kulcs az energetikai célú korszerűsítésekre, így szakértővel és számlákkal igazolt energetikai teljesítmény-javulásra is kiterjedhessen.

"A jelenleg látható módosítások prognózisunk szerint a családi házas szegmenst nem, vagy csak kis mértékben fogja érinteni, míg 2017-re duplázódásra lehet számítani a társasházas szegmensben" - tette hozzá Vidor Győző, a MÉASZ elnöke.

 

Háttér:

A 2015. december 14-i T-8196-os törvényszöveg értelmében a Kormány szociálpolitikájának megfelelő, új ingatlanokra a 2006/112/EK tanácsi irányelv értelmében a tagállamok kedvezményes adómértéket alkalmazhatnak a szociálpolitika keretében biztosított lakásra, lakásépítésre. A mai napon benyújtásra kerülő törvényjavaslat a szociálpolitikai célú lakást többlakásos lakóingatlan esetében a 150 négyzetméter hasznos összes alapterületet meg nem haladó lakásként, míg egylakásos családi házak esetében 300 négyzetméter hasznos összes alapterületet meg nem haladó lakásként határozza meg. A törvényjavaslat indoklása értelmében az értékesítésre kerülő új lakóingatlanok esetében lesz alkalmazható a kedvezményes, 5%-os ÁFA.